Co to jest cena?

Co to jest cena?

Z pieniędzmi mamy do czynienia każdego dnia i nikt już nie wyobraża sobie bez nich życia. Co więcej, nie byłoby ono możliwe, dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście. Bardzo często słyszymy przecież, że pieniądze należy szanować, ponieważ posiadają ogromną wartość.

Z zagadnieniem pieniędzy nieodzownie związane jest pojęcie ceny. Spotykamy się z nią wszyscy każdego dnia. Swoją cenę mają produkty spożywcze i przemysłowe, poszczególne, a także konkretne usługi. Zazwyczaj uważamy, że koszty, które przychodzi nam ponieść są zbyt wysokie i po prostu się z nimi nie zgadzamy.

Profesjonalna definicja określa cenę jako ilość pieniędzy, za które sprzedający pozbywa się swoich praw do danego towaru i usługi. Wówczas świadczy się ją właśnie na rzecz tak zwanego klienta. Co więcej, cena jest również taką ilością pieniędzy, które jest gotów zapłacić podmiot transakcji, czyli klient. Specjaliści zajmujący się ekonomią, jasno określają, że cena jest przede wszystkim pieniężnych wyrazem wartości danego towaru.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, jakie są tak naprawdę funkcje ceny. Nie chodzi tylko o to, aby dany producent zarobił. Okazuje się, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, należy przecież pamiętać, że dzięki przemysłowi i gospodarce funkcjonuje każde państwo.

„Najważniejszymi funkcjami pieniądza są: informacyjno-bodźcowa, redystrybucyjna oraz stymulacja. Pierwsza wiąże się bezpośrednio z określaniem dochodu, jaki dany podmiot osiąga z tytułu sprzedaży danego produktu. Funkcja redystrybucyjna zapewnia podział dóbr i usług. Każdy z nas zdaje sobie przecież sprawę, że w sklepach znajdują się towary lepszej i gorszej jakości. Wśród nich nie brakuje przedmiotów luksusowych; natomiast funkcja stymulująca ma za zadanie oddziaływać na odbiorów i klientów” – tłumaczy doradca finansowy Open Finance z portalu doradcy.co.pl.

Zostaw komentarz