Pojęcie dewizy jest ściśle powiązane z bankowością i finansami. Mianem tym określa się wszystkie papiery wartościowe, a także inne dokumenty, które mogą pełnić funkcję środka płatniczego. W praktyce więc pojęcie to odnosi się to tych przedmiotów, za pomocą których możliwe jest dokonywanie transakcji finansowych oraz inwestowanie swojego kapitału.
Istnieje jednak kilka rzeczy, które koniecznie trzeba o dewizach wiedzieć. Po pierwsze, należy zaznaczyć, że te papiery wartościowe muszą być wystawione w obcej walucie. Zazwyczaj takie rozwiązanie jest korzystne dla każdej ze stron. Wiadomo powszechnie, że obca waluta jest droższa. O ile zakup papieru okaże się kosztowną transakcją, o tyle jego sprzedaż będzie świetną inwestycyjną i sposobem na pomnożenie kapitału.
Należy zaznaczyć jeszcze, co nie jest dewizami, ponieważ bardzo wiele osób myli te pojęcia, co może powodować różne kłopoty. Przede wszystkim tego typu papierami wartościowymi nie są: akcje, waluty i długoterminowe lokaty (te najnowsze można porównać na stronie polisolokaty.pl). Trzeba zwrócić uwagę szczególnie na akcje, ponieważ w innej sytuacji uważane są powszechnie za jedne z najbardziej popularnych i najchętniej kupowanych papierów wartościowych.
W Polsce istnieją dwa rodzaje dewiz. Pierwszych z nich są tak zwane krótkoterminowe należności. Jak sama nazwa wskazuje, dotyczą one stosunkowo krótkich transakcji, gdzie po upływie określonego czasu możliwe jest powiększenie swojego kapitału. Na efekty zazwyczaj nie trzeba czekać zbyt długo, bo takie rozwiązanie dosyć szybko przynosi określone finanse. Drugim rodzajem dewiz są natomiast weksle, czeki i przekazy, które ogólnie nazywa się dokumentami dotyczącymi zagranicznych należności. Dzięki nim nie tylko dokonujemy międzynarodowych transakcji, przede wszystkim jednak musimy wykazać się większą cierpliwością, okres czekania na przychód jest znacznie dłuższy.