Co to jest holding mieszany?

Bardzo często poszczególne instytucje, czy to państwowe, czy finansowe decydują się na współpracę ze sobą. Okazuje się bowiem, że przynosi to wiele wymiernych korzyści. Co ważne, mogą je dostrzec nie tylko przedsiębiorcy i właściciele firm, ale również ich klienci. Jeżeli kilka podmiotów współpracuje ze sobą, to tworzy w pewien sposób jeden front, który zapewnia bezpieczeństwo i gwarancję wysokiej jakości usług.

Holding mieszany to pojęcie ściśle związane z ekonomią i finansami. Definiuje się go jako grupę podmiotów, które z różnych powodów mają ze sobą wiele wspólnego. Czasami chodzi o podobną branżę, zaś innym razem orientacja na tego samego klienta. Do podstawowych podmiotów, jakie wchodzą w skład holdingu należą między innymi: banki, zakłady ubezpieczeń, towarzystwa zajmujące się funduszami inwestycyjnymi oraz instytucje kredytowe.

Trzeba jednak od razu zwrócić uwagę, że holding mieszany znacznie różni się od tak zwanego finansowego, który w naszym kraju jest najbardziej popularny i powszechny. Otóż, w tym przypadku mamy do czynienia z taką grupą podmiotów, gdzie dominujący i najważniejszy nie jest bank. Rolę tę spełnia natomiast inna instytucja, na przykład ta zajmująca się funduszami lub ubezpieczeniami.

Powstanie i realizację holdingu mieszanego jasno określa tak zwane prawo bankowe. To właśnie tam znajdują się wszelkie potrzebne informacje i reguły, jakie należy wziąć pod uwagę. Chodzi tutaj między innymi o konkretne zadania, które powierza się poszczególnym instytucjom finansowym. Te przepisy zwracają też uwagę na to, że w skald holdingu mieszanego powinny wchodzić różne podmioty. Istotne jest również, aby jednym z nich był bank krajowy. Dlaczego? Na to pytanie z przyjemnością odpowie ekspert od kredytów inwestycyjnych portalu informacjabiznesowa.pl.

Leave a Reply